Milewski

Okna drewniane – wady i zalety tego rozwiązania

Okna drewniane – wady i zalety tego rozwiązania

Współcześnie na rynku znaleźć można wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań okiennych, jednak prym wciąż wiodą okna drewniane. Uważane za ponadczasowe i uniwersalne potrafią wprowadzić do wnętrz wyjątkową atmosferę. Jakie są największe zalety okien drewnianych i czemu zawdzięczają swój fenomen? 

okna drewniane częstochowa

Estetyczny wygląd

Drewno kojarzone jest z luksusem i elegancją, przy czym jest ono jednocześnie ciepłym i przyjaznym materiałem.

Stanowi ozdobę każdego wnętrza, nadając mu niepowtarzalny charakter. Naturalny kolor drewna idealnie komponuje się z każdym stylem aranżacji oraz kolorystyką. To także dobra opcja dla osób ceniących sobie unikalność – mówi się, że nie ma dwóch takich samych desek. Każda posiada inne usłojenie czy odcień. Dzięki temu ramy okienne będą niepowtarzalne. 

Wytrzymałość i funkcjonalność

Odpowiednio pielęgnowane i regularnie konserwowane drewniane ramy okienne mogą przetrwać dziesiątki lat. Są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, dlatego nierzadko służą do wykonywania większych formatów niż ramy z PCV. Ze względu na wysoką sztywność skutecznie chronią przed wiatrem z zewnątrz, opadami, zimnem czy hałasem. Ponadto można bez dodatkowych wzmocnień budować wielkie skrzydła.

Parametry użytkowe zależą oczywiście od rodzaju użytego drewna.

Największą wytrzymałością cieszy się drewno dębowe, a także hean czy jesion. 

Plastyczność

Drewniane okna świetnie nadają się do wszelkich przeróbek. Można je dowolnie przemalowywać, rzeźbić czy lakierować.

Dzięki temu po pewnym czasie kilka prostych czynności jest w stanie całkowicie odmienić ich wygląd. Zaletę tę pokochają osoby ceniące sobie zmiany i wprowadzanie coraz nowszych aranżacji. 

Czy okna drewniane mają wady?

Główną wadą drewnianych okien jest ich wysoka cena. Wszystko ze względu na pracochłonność i koszt materiałów użytych podczas produkcji. Produkcja okien z drewna jest mniej zautomatyzowana niż ma to miejsce w przypadku plastikowych.

Pamiętajmy jednak, że stolarkę okienną kupuje się na lata.

Należy pamiętać, że okna drewniane wymagają regularnej konserwacji co kilka lat i odpowiedniej pielęgnacji. W wilgotnych pomieszczeniach będą potrzebować dodatkowego zabezpieczenia.

Dzieje się tak, ponieważ są nieco bardziej podatne na działanie czynników atmosferycznych niż plastikowe odpowiedniki. Jednak biorąc pod uwagę mnogość zalet, z pewnością będzie to trafny wybór.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.