Milewski

Jakie okna do domu wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jakie okna do domu wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wybierając okna do domu i mieszkania możemy się często zdziwić jak duży wybór jest ich na rynku. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale mają też inną przepuszczalność powietrza i różne parametry techniczne.

Sprawdźmy na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas dopasowywania okien do wnętrza.

okna drewniane kraków

Okna aluminiowe, okna drewniane czy okna plastikowe?

Jeszcze zanim ktokolwiek zaczyna myśleć o parametrach okien, pojawia się pytanie z jakiego materiału mają być wykonane. Najpopularniejsze są oczywiście okna plastikowe, ale to nie znaczy, że są one najlepszym wyborem.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się na nowo okna drewniane. W szczególności w domach, albo wnętrzach, które mają wiele elementów wykonanych z drewna, są oczywistym wyborem.

Warto tutaj jednak wspomnieć, że są one o wiele droższe, niż okna PCV i na dodatek wymagają konserwacji. Alternatywą jest więc wybranie ram plastikowych, które imitują drewno.

Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie duże przeszklenia, okna PCV się do tego nie nadają. Tutaj idealnie sprawdzą się profile aluminiowe i aluminiowo-drewniane.

okna do domu jednorodzinnego

Najważniejsze parametry okien – współczynnik przenikania ciepła

Zaraz po wyborze profilu okien, które będą pasować do wnętrza domu, musimy przeanalizować jakie parametry powinny one mieć.

Zwróćmy szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła. To od niego zależą późniejsze koszty ogrzewania. W tym miejscu możemy również wybrać okna trzyszybowe albo dwuszybowe.

Drugim ważnym parametrem technicznym jest izolacyjność akustyczna. Tutaj ogromne znaczenie ma miejsce, w którym będziemy mieszkać. Zupełnie inne potrzeby będą mieli mieszkańcy bloku przy ruchliwej drodze, a inne rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych gdzieś na uboczu.

Od tego współczynnika zależy komfort użytkowania. Jeśli więc zależy Wam na cichym mieszkaniu i odizolowaniu głośnych dźwięków, powinniście zdecydować się na okna z wysokim współczynnikiem Rw – najlepiej około 40dB.

okna w domu jednorodzinnym

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Ostatnimi czasy wszystko co ma w nazwie słowo energooszczędne, jest bardziej polecane i częściej kupowane. W przypadku okien chodzi oczywiście o izolację cieplną. Dzięki tego typu oknom nie ma potrzeby dużego ogrzewania mieszkania, a w związku z tym, zmniejszają się koszty za nie.

Producenci okien mogą nazywać je energooszczędnymi, jeśli współczynnik przenikania ciepła wynosi mniej niż 0,9 W/m2K. Mimo, że okna energooszczędne mogą być zarówno plastikowe, drewniane, jak i aluminiowe, to specjaliści zgadzają się, że lepszą izolacyjność cieplną mają okna drewniane i okna aluminiowe.

W tym miejscu warto również wspomnieć, że ogromne znaczenie ma montaż okna. Prawidłowe osadzenie okna sprawia, że nie narażamy się na straty ciepła. Nawet najbardziej energooszczędne okno, które jest źle zamontowane, będzie przepuszczało zimno do domu.

Jak widzicie zakup okien nie jest tak prostym i oczywistym zadaniem. Warto porozmawiać na ten temat ze specjalistami, którzy doradzą przy wyborze okien. Pamiętajcie jednak, żeby w szczególności zadbać o profesjonalny montaż okien i zwrócić uwagę na izolacyjność cieplną.

okna energooszczędne
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.