Milewski

Szprosy w oknach – wady i zalety

Szprosy w oknach – wady i zalety

Bez wątpienia, na to jak wyglądają nasze okna, wpływa naprawdę wiele czynników. Między innymi jest wielkość okna oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. Jeszcze niedawno, wręcz koniecznością była obecność szprosów w oknie. Aktualnie, najczęściej jest to kwestia estetyki i nie ma już takiej konieczności, szprosy mogą sprawiać różnego rodzaju problemy. 

Jednak czym właściwie są szprosy? Są to linie, które dzielą okna na mniejsze części. Jeszcze jakiś czas temu, były one elementem konstrukcyjnym, stąd też były niezbędne. 

Rodzaje szprosów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów szprosów. Pierwszymi z nich, są szprosy konstrukcyjne. Wykonane są z takiego samego materiału co okno i dzielą je na mniejsze części, a w każdą z nich wstawiana jest osobna szyba. Mimo że ładnie się prezentują, ich produkcja nie należy jednak do najprostszych, przez co wzrasta ich cena. Poza tym, w znacznym stopniu ich obecność zmniejsza właściwości izolacyjne okna. Jednak dzięki nim, sama konstrukcja okna jest bardziej stabilna.

Kolejnym rodzajem, są szprosy wewnątrzszybowe, których zaletą jest niewątpliwie łatwość czyszczenia okna. Szyby, bez względu na to że obecne są szprosy, pozostają gładkie co pozwala w bardzo łatwy sposób  na usuwanie zabrudzeń. Niestety, wygoda kosztuje i takie okna są dosyć drogie.

Szprosy naklejane, inaczej nazywane wiedeńskimi. Producent okien Częstochowa, umieszcza między taflami tzw. ślepy szpros, a po obu stronach nakleja cienkie listwy. Jednak, w znacznym stopniu utrudniają użytkowanie. Mogą zbierać wodę lub się odkształcać, to jedne z ich wad. 

Jakie zalety posiadają szprosy obecne w oknach?

Kiedy stoimy przed jakimkolwiek wyborem, najpierw warto jest poznać nie tylko jego wady ale również korzyści. Jedną z zalet, zdecydowanie największą jest wygląd, okna ze szprosami wyglądają niezwykle estetycznie, nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Nie tylko zmienią wygląd okien, ale również wpłyną na wygląd całego domu.

Kiedy posiadamy duże okna, szprosy sprawdzą się idealnie, ponieważ ich obecność może je optycznie zmniejszyć. Dzięki temu, że możemy układać je w przeróżny sposób, dopasują się do każdej aranżacji.

Jakie wady, niesie za sobą obecność szprosów w oknach?

Bez wątpienia, szprosy wyglądają niezwykle estetycznie. Niestety, posiadają sporo wad, nad którymi powinniśmy się zastanowić zanim zdecydujemy się na zakup takich właśnie okien. Do ich najbardziej istotnych wad, możemy zaliczyć:

Problemy z myciem okien – gdy szprosy zamontowane są zewnętrznie, nie a gładkiej tafli, a więc mycie okien jest niezwykle utrudnione. Bardzo szybko może gromadzić się kurz, a w szczególności po bardzo intensywnych opadach. 

Odkształcenia – niektóre ze szprosów, są bardzo mało odporne na działanie czynników zewnętrznych. W upalne dni, łatwo się odkształcają a wtedy konieczna jest ich wymiana, co niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Wszystko to, powoduje że szprosy potrzebują nie tylko większych nakładów finansowych ale również więcej czasu. Już montaż, sam w sobie jest dość drogi, a dodatkowo musimy się liczyć z ewentualnymi wymianami. Jednak, jeśli bardzo zależy nam na nietypowym wyglądzie naszych okien, warto pomyśleć czy będą dla nas tak dużym utrudnieniem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.