Milewski

Na czym polega ciepły montaż okna?

Na czym polega ciepły montaż okna?

Szczelność okien jest niezwykle ważna dla komfortowego i bezpiecznego zamieszkiwania domu. Zależy jednak od wielu czynników, nie tylko samej jakości okien. Liczy się także ich fachowy i precyzyjny montaż. Właśnie z tego względu coraz większą popularnością cieszy się tzw. ciepły montaż okna, rekomendowany przez najlepszych specjalistów. Na czym dokładnie on polega?

Montaż okien z użyciem pianki PUR

Do niedawna najczęściej wykonywany był standardowy montaż okna wyłącznie z użyciem specjalnej pianki. Wciąż jest chętnie wybieraną opcją ze względu na niski koszt i szybkość wykonania.

Polega na wypełnieniu szczelin dylatacyjnych pianką poliuretanową (PUR), co jednak nie zabezpiecza warstwy izolacyjnej przed negatywnym działaniem wilgoci. Zawilgocona pianka poliuretanowa szybko ulega degradacji, prowadząc do powstania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. 

Na czym polega ciepły montaż okna?

okna drewniane częstochowa

Z kolei ciepły montaż okien obejmuje zastosowanie 3 warstw:

  • wewnętrznej – chroni przed wnikaniem pary wodnej do piany montażowej. Zwykle wykorzystuje się paroszczelną taśmę okienną
  • środkowej – zapewnia izolację termiczną. Zwykle wykorzystuje się piankę poliuretanową szczelnie wypełniającą przestrzeń między ścianą a okienną ramą
  • zewnętrznej – chroni całą izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Zwykle wykorzystuje się paroprzepuszczalne taśmy

Użycie aż 3 warstw sprawia, że cała procedura montażu okna wydłuża się i jest nieco bardziej kosztowna w porównaniu do metod tradycyjnych.

Pamiętaj o parapecie

Aby cały montaż był wykonany w sposób przemyślany, nie warto zapominać o parapecie, który spełnia ważną rolę w szczelności każdego okna.

Opłacalnym i korzystnym dopełnieniem ciepłego montażu okna będzie inwestycja w tzw. ciepły parapet. Wykonany jest z trwałych materiałów takich jak styrodur czy styropian techniczny ESP i w połączeniu z dodatkową taśmą rozprężną skutecznie wypełnia lukę między ramą okienną a parapetem. 

Zalety ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien przede wszystkim gwarantuje maksymalną szczelność i utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczeń, a także znacznie wydłuża połączenie ramy okiennej z ościeżem. Uważa się, że szczelność okna wzrasta aż o 75%. Stosując podczas montażu wyłącznie piankę PUR już po kilku sezonach pojawi się duże prawdopodobieństwo, że izolacja straci swoje właściwości termiczne. 

Biorąc pod uwagę fakt, że ciepły montaż okna zapewnia większą szczelność, w dalszej perspektywie metoda okazuje się być niezwykle energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem. Pozwoli w przyszłości ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, co korzystnie wpłynie zarówno na środowisko naturalne, jak i domowe finanse.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.