Milewski

Jak zabezpieczyć okna na zimę?

Jak zabezpieczyć okna na zimę?

Zima to wymagający okres nie tylko dla nas, ale i dla naszego domu. To właśnie przez niezabezpieczone okna może przedostać się do środka największa ilość zimna z zewnątrz. Konsekwencją są rosnące rachunki za ogrzewanie oraz obniżenie komfortu wszystkich mieszkańców. W jaki sposób można zabezpieczyć okna na zimę aby tego uniknąć? Przedstawiamy plan w kilku krokach.

Krok 1. Dokładnie wyczyść okna

Mowa zarówno o szybach, jak i o profilach okiennych. Jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg i zanim na oknach pojawi się szron czy nawet lód, warto zadbać o ich higienę. Szyby myjemy tradycyjnie, z użyciem płynu do mycia szyb i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Następnie przechodzimy do profili okiennych i uszczelek. Jeśli zauważymy, że są zniszczone, jak najszybciej powinniśmy je wymienić.

Krok 2. Napraw wszelkie awarie

Jeśli czujemy przeciąg mimo dobrze zamkniętego okna, prawdopodobnie jest ono nieszczelne. Przyczyn takiego stanu może być wiele – zbyt słabo dociśnięte skrzydło do ramy, błędy podczas montażu, zniszczenie uszczelek, użycie okna o niewłaściwych wymiarach. Bez względu na przyczynę problem należy rozwiązać. Jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać tego samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Krok 3. Regulacja okien

Kolejnym etapem przygotowań okien jest ich regulacja. Pozwala ona uniknąć zjawiska opadania skrzydeł oraz – dzięki zwiększeniu siły docisku skrzydła do ramy – może pomóc w uszczelnieniu okna, ograniczając tym samym straty ciepła w domu. Czynność jest prosta i z pewnością poradzimy sobie z nią całkowicie samodzielnie. Wystarczy przesunąć rolki ryglujące zlokalizowane w okuciach umieszczonych na skrzydłach bliżej uszczelek.

Krok 4. Użyj specjalnych preparatów ochronnych

Zwłaszcza, jeśli posiadasz okna drewniane. Pielęgnacja i konserwacja to podstawa, aby okna wytrzymały nawet srogą i długą zimę. Na tego typu czynności nie wybieraj jednak dni wilgotnych i deszczowych. Wszelkie preparaty ochronne i zabezpieczające można bez problemu kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Są one dedykowane oknom drewnianym, a także tym z tworzywa sztucznego.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.