Milewski

Co wpływa na izolacyjność akustyczną okna?

Co wpływa na izolacyjność akustyczną okna?

Dobra izolacyjność akustyczna okna jest jego niezwykle ważnym parametrem użytkowym. Chroni bowiem domowników przed nadmiernym hałasem z ulicy, co ma znaczenie zwłaszcza podczas mieszkania w dużym mieście, blisko ruchliwych ulic czy w pobliżu lotniska. Izolacyjność akustyczna ważna jest jednak dla każdego, kto marzy o spokojnej i komfortowej atmosferze we własnym domu.

Co wpływa na izolacyjność akustyczną okien?

Izolacyjność akustyczna okien jest parametrem, na który wpływa wiele czynników. Warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę podczas kupna i montażu wybranych okien. 

Szczelność okna

Parametry akustyczne okien określa współczynnik RW wyrażany w decybelach (dB). Innymi słowy, określa on, na ile dane okno będzie chronić domowników przed hałasem z zewnątrz. Im wyższa jego wartość, tym lepiej.

Z kolei na współczynnik RW wpływa szczelność okna, którą można poprawić stosując specjalne uszczelki, okucia czy szklenia. Na wysoką szczelność okna wpływa także sam jego montaż – poleca się tzw. ciepły montaż okna, podczas którego fachowiec wykorzystuje aż 3 warstwy izolacyjne. 

okna w domu jednorodzinnym

Statyka okna

okna drewniane częstochowa

Statyka okna jest bardzo ważna, aby w pełni mogło spełniać swoją rolę podczas silnego wiatru, wichur czy burz. Na statykę wpływa konstrukcja okna oraz jego późniejszy montaż w murach domu (w tym również prawidłowe osadzenie).

Jeśli będzie wykazywało słabą statykę, podczas deszczu czy wiatru zacznie wibrować, nie tylko nie chroniąc domowników przed hałasem z zewnątrz, ale wręcz generując własne dźwięki.

Kształt i rozmiar okien

Przeprowadzono badania, które wykazały, że najmniejsza izolacyjność akustyczna dotyczy okna o dużych wymiarach skrzydła i w kształcie kwadratu. Przyjmuje się także, że im większe okno, tym mniejsza ochrona przed hałasem.

Po części jest to prawda, jednak współczesne metody montażu okien oraz innowacyjne rozwiązania produkcyjne sprawiają, że można cieszyć się pięknymi, dużymi oknami bez dodatkowego narażenia na hałas.

okno drewniane

Rodzaj oszklenia

oszklenie okien drewnianych

Oszklenie jest największą częścią każdego okna. W przypadku osób narażonych na szczególne hałasy poleca się wybór oszklenia specjalnego, czyli szyb przeciwhałasowych.

Najlepszy rezultat można osiągnąć stosując taflę szkła o różnej sprężystości, używając do klejenia specjalistycznych folii tłumiących hałas bądź używając przynajmniej jednej z nich o dużym ciężarze powierzchniowym lub zróżnicowanie grubości. Dodatkowo warto wypełnić przestrzenie międzyszybowe gazem ciężkim.

Izolacyjność akustyczna okna – jaka najlepsza?

Standardowo okna cechują się izolacyjnością akustyczną na poziomie około 30 dB, co jest wystarczające dla większości osób mieszkających w środowisku nie narażonym na nadmierne hałasy. W przypadku domów zlokalizowanych w ruchliwych miastach warto szukać okien z izolacyjnością akustyczną około 40 dB

Co niezwykle istotne – parametry akustyczne okien określa się na podstawie skali logarytmicznej. Oznacza to, że zmniejszając hałas o 10 dB, realnie zmniejszamy go aż o 50%.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.